Апякунскія саветы

Апякунскі савет з'яўляецца органам самакіравання ўстановы адукацыі і ствараецца з мэтай аказання садзейнічання ў забеспячэнні яго дзейнасці і развіцця.
Рашэнне аб стварэнні апякунскага савета прымаецца ініцыятыўнай групай, у склад якой могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы.
Дзейнасць апякунскіх саветаў ажыццяўляецца ў адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскім савеце ўстановы адукацыі, зацверджаным пастановай Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 25.07.2011 № 146 (у рэдакцыі пастановы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь ад 28.12.2016 № 127).

Задачы апякунскага савета:
- садзейнічанне ўстанове адукацыі ў развіцці матэрыяльна-тэхнічнай базы, забеспячэнні якасці адукацыі;
- распрацоўка і рэалізацыя планаў сваёй дзейнасці ў інтарэсах ўстановы адукацыі;- садзейнічанне ў паляпшэнні ўмоў працы педагагічных і іншых работнікаў установы адукацыі;
- вызначэнне напрамкаў, форм, памераў і парадку выкарыстання сродкаў апякунскага савета, у тым ліку на:
- умацаванне матэрыяльна-тэхнічнай базы;
- удасканаленне арганізацыі харчавання навучэнцаў;
-правядзенне спартыўна-масавых, фізкультурна-аздараўленчых, сацыяльна-культурных, адукацыйных мерапрыемстваў;
- іншыя мэты, не забароненыя заканадаўствам;
- садзейнічанне ва ўсталяванні і развіцці міжнароднага супрацоўніцтва ў сферы адукацыі;
- мэтавае выкарыстанне сродкаў папячыцельскага савета.
Вышэйшым органам кіравання папячыцельскім саветам з'яўляецца агульны сход. Узначальвае агульны сход апякунскага савета старшыня апякунскага савета, які выбіраецца на 3 гады.
У склад апякунскага савета могуць уваходзіць законныя прадстаўнікі навучэнцаў, педагагічныя работнікі, прадстаўнікі грамадскіх аб'яднанняў і іншых арганізацый, іншыя асобы. Выкананне членамі апякунскага савета сваіх функцый ажыццяўляецца выключна на бязвыплатнай аснове.
Фінансавыя сродкі апякунскага савета фармуюцца з добраахвотных узносаў і іншых крыніц, не забароненых заканадаўствам, якія залічваюцца на бягучы (разліковы) рахунак па ўліку пазабюджэтных сродкаў установы адукацыі, і выкарыстоўваюцца па мэтавым прызначэнні ў адпаведнасці з рашэннем апякунскага савета.
Актуальныя пытанні і адказы:
Ці мае права кіраўнік установы адукацыі прыцягваць для фінансавання школы сродкі бацькоў?
У адпаведнасці з Палажэннем аб апякунскай радзе ўстановы адукацыі фінансаванне ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі можа ажыццяўляцца з розных крыніц, не забароненых заканадаўствам. Для вырашэння актуальных задач устаноў агульнай сярэдняй адукацыі кіраўнік ва ўзаемадзеянні з папячыцельскім саветам мае права прыцягваць дадатковыя крыніцы фінансавання, у тым ліку спонсарскую дапамогу і сродкі бацькоў.
Бацькоўская дапамога можа аказвацца толькі на добраахвотнай аснове. Пералік сродкаў ажыццяўляецца на разліковы рахунак установы адукацыі.
Кіраўнікі, педагагічныя работнікі ўстаноў адукацыі не маюць права збіраць грошы з бацькоў на патрэбы навучальнай установы.
Ці могуць члены бацькоўскага камітэта ініцыяваць збор (пералік) грашовых сродкаў установе адукацыі?
Не, не могуць. Недапушчальна выкананне функцый апякунскага савета членамі бацькоўскага камітэта.
Хто вызначае напрамкі выкарыстання грашовых сродкаў папячыцельскага савета?
Агульны сход апякунскага савета вызначае напрамкі, памеры і парадак выкарыстання дадзеных грашовых сродкаў, а таксама ажыццяўляе кантроль за іх мэтавым выкарыстаннем.
Для аператыўнага рэагавання на выпадкі прымусовага збору грашовых сродкаў і іншых парушэнняў у працы апякунскіх саветаў ва ўстанове адукацыі

тэлефон " гарачай лініі»
8 02244 7-78- 80
панядзелак-пятніца з 8.00 да 13.00, з 14.00 да 17.00

Доходы и расходы по попечительскому счёту

ГУО «Средняя школа № 3 г. Климовичи» за 2022  год

Деятельность попечительского совета.

За 2022 год прошли три собрания, на которых были рассмотрены вопросы выделения денежных средств со счета попечительского совета на укрепление материально-технической базы учреждения, проведение косметического ремонта, обновление витрин в классе-музее воинов-интернационалистов, на приобретение единого элемента: значка с эмблемой школы.

За 2022 год на расчетный счёт попечительского совета учреждения образования поступило 4743,00 белорусских рублей.

Из них:

1920,00 рублей были израсходованы на приобретение витрин в класс-музей воинов-интернационалистов;

2760,00 рублей были израсходованы на приобретение единого элемента: значка с эмблемой школы.

Председатель попечительского совета            И.Ю.Гончарова

Секретарь                                                        А.Н.Раковская